Jeszcze nie tak dawno temu sytuacja na rynku pracy wyglądała w ten sposób, iż najczęściej spotykane były umowy w oparciu o etat i to w państwowych firmach. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpiła prywatyzacja wielu spółek i zaczęły na szerszą skalę powstawać firmy prywatne. Rozszerzenie horyzontów biznesowych na zachód poskutkowało tym, że na rodzimy rynek coraz chętniej zaczęły wchodzić również korporacje międzynarodowe które oferują nowoczesne formy zatrudnienia. Zupełnie odmieniło to podejście do zatrudnienia. Forma zatrudnienia na etat powoli staje się mniej atrakcyjna niż własna działalność gospodarcza lub realizowanie pracy zdalnej jako wolny strzelec. Jakie płyną korzyści z tego, iż ktoś sam dla siebie organizuje zatrudnienie?

Własna działalność gospodarcza – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Otworzenie własnej działalności gospodarczej ma zarazem swoje plusy jak i minusy. Jeśli chodzi o pozytywne strony medalu, to w głównej mierze wymienić powinno się wolność i swobodę w podejmowaniu decyzji o tym jak dużo się pracuje i o tym w jakich porach warto pojechać na urlop wypoczynkowy. Nie trzeba się każdorazowo prosić szefa o akceptację pomysłu. Jeśli chodzi o kwestie bardziej uciążliwe, to należy wymienić konieczność terminowego opłacania podatków, które trzeba regulować niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym firma przyniosła zysk czy stratę. Konieczne jest więc takie rozporządzanie budżetem firmy, by w każdym momencie mieć chociaż niewielki zapas aktywów finansowych. Wolność jaką daje prowadzenie własnej firmy można rozumieć również przez pryzmat dowolnych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w dużej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela zależy rozwój przedsięwzięcia. Z reguły jest tak, że im większe jest zaangażowanie właściciela i jego starania, tym większe sukcesy odnosi. Niestety związane jest to również często z poświęcaniem pracy więcej niż standardowe osiem godzin każdego dnia. Trzeba zadbać nie tylko o bieżącą działalność ale także o kwestie księgowe czy wizyty w urzędach. Wolność wiąże się w takim względzie z większymi zobowiązaniami.

Dla kogo jest dobre bycie freelancerem
Należy sobie zdawać sprawę z tego, że nie człowiek posiada odpowiednie predyspozycje do tego aby działać na własną rękę. Jako freelancer pracować mogą osoby bardzo przedsiębiorcze, które wiedzą czego chcą i z dużą konsekwencją dążą do realizacji własnych celów. Jeśli ktoś z natury jest nieterminowy, stale się spóźnia czy żyje w permanentnym chaosie to raczej nie osiągnie w tym zakresie sukcesu. Wolny strzelec musi posiadać wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przyniosą mu wiele korzyści zawodowych i będą powodem tego, iż klienci będą rekomendować jego usługi pomiędzy sobą.

Dziedziny w których odnajdzie się freelancer
Samo zatrudniony może działać w naprawdę licznych obszarach. Coraz więcej przedsiębiorstw woli współpracę w modelu biznesowym. Zamiast otwierać kolejny etat, wolę one podejmować współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Dotyczy to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia a także stricte technicznych. Często freelancerami zostają informatycy. Nie ulega wątpliwości, że przechodząc na własny rachunek warto zdobyć wcześniej doświadczenie w zawodzie. Przyniesie to korzyści w przyszłości zdecydowanie ułatwiając zarządzanie działalnością gospodarczą na licznych płaszczyznach. Doświadczenie zawodowe da się zdobyć na przykład w trakcie praktyk zawodowych lub stażu odbywanego po zakończeniu studiów.