20 Lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

Rynek zawodowy przed młodymi ludźmi którzy poszukują zatrudnienia stawia ogromne wyzwania. W wielu miejscach, prócz odpowiedniego wykształcenia istotne jest także doświadczenie pozyskane na adekwatnym stanowisku. Bardzo często, to właśnie konkretne umiejętności przesądzają o tym, iż konkretny kandydat zdobędzie pracę etatową. Należy o tym pomyśleć jeszcze w trakcie nauki – w późniejszym etapie praktyka zawodowa może okazać się kluczem do sukcesu. W jaki sposób pozyskiwać doświadczenie w zawodzie, a przy tym nie zostać chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Nastolatek, który staje przed wyborem szkoły średniej nie zawsze jeszcze jest na sto procent przekonany o tym, co chce w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Chcąc uniknąć najczęstszych błędów, dobrze jest przed ostateczną decyzją o wyborze drogi edukacji wybrać się do doradcy zawodowego, który w oparciu o przeprowadzoną rozmowę oraz wykorzystując specjalistyczne testy wskaże predyspozycje zawodowe i doradzi, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, warto w tym przypadku wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania. Aby utwierdzić się w przekonaniu, że wybór jest właściwy, można spróbować w ramach wolontariatu przez krótki czas sprawdzić się w potencjalnej roli. Kolejnym etapem powinna być praktyka przygotowująca do zawodu. W szkołach średnich o profilu zawodowym, praktyki takie są obowiązkowym elementem zapisanym w profilu kształcenia. Także duża liczba szkół wyższych, zanim wyda dyplom wymaga, aby student odbył określoną ilość godzin praktyki zawodowej. Doświadczenie które się zdobędzie z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości i pomoże w zdobyciu wymarzonego stanowiska.

W jakich miejscach poszukiwać praktyk zawodowych?
W przypadku uczelni wyższych należy korzystać w tym względzie z poradnictwa biura karier, które istnieją przy większości szkół wyższych zarówno prywatnych jak i państwowych. Osoba studiująca jak również pracodawca umożliwiający zrobienie praktyki u siebie w firmie powinni zawrzeć specjalną umowę w której określi się na przykład liczbę godzin a także szczegółowy program praktyk. Coraz więcej firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego jest obopólna – osoba odbywająca praktykę zdobywa doświadczenie, a a w firmie pojawia się dodatkowa osoba do pomocy.

Korzyści z odbywania praktyk zawodowych
Jakie korzyści można uzyskać z odbywania praktyk jeszcze w czasie trwania nauki? Jest ich przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności, zdobywa się doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez przyszłych rekruterów. Poza tym, osoba na praktyce zaznajamia się nie tylko z obowiązkami dla pracowników lecz również ma możliwość poznania życia zawodowego – uczy się relacji międzyludzkich panujących w miejscu zatrudnienia, a także szlifuje pierwsze umiejętności negocjacyjne. Często jest też tak, że zadowolony z pracy praktykanta pracodawca oferuje takiej osobie w przyszłości możliwość zatrudnienia. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, by w przyszłości nie mieć najmniejszych kłopotów ze znalezieniem wymarzonej pracy – konkurencja jest bowiem coraz większa. Aby wzmocnić własną pozycję na początku ścieżki kariery trzeba doskonale dostosować się do wymagań jakie panują na rynku zatrudnienia w tym państwie.